9

 

2 лютого Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО про запровадження санкцій щодо народного депутата від “ОПЗЖ” Тараса Козака, та належний йому телеканалів “112”, “ZIK” та “NewsOne”.

Про це пише BBC NEWS Україна.

Санкції щодо пана Козака передбачають зокрема блокування його активів, торгівельних операцій і виведення капіталів за межі України. Вони діятимуть упродовж п’яти років.

Санкції ж щодо пов’язаних із ним компаній фактично означають, що телеканали “112”, “ZIK” та “NewsOne” припинять вихід в ефір. Фактично ж ці телеканали пов’язують з Віктором Медведчуком.

Причини запровадження санкцій Офіс президента у своєму повідомленні не уточнює.

При цьому секретар Ради Нацбезпеки Олексій Данілов розповів, що під час засідання за таке рішення проголосували 17 із 19 членів РНБО (один утримався, ще один перебував у відрядженні).

 

Сам Тарас Козак незабаром після публікації указу президента назвав це рішення очевидним фактом цензури.

“Я розцінюю такі дії РНБО як політичну розправу з боку президента Зеленського. Президент просто розлючений через обвал рейтингу своєї політичної сили “Слуга народу”, яка посідає вже 4-те місце в списку, тоді як “Опозиційна платформа – За життя”, яку я представляю, вже тривалий час лідирує в рейтингу симпатій українців”, – заявив Козак.

Рішення РНБО він назвав незаконним і закликав владу припинити тиск на ЗМІ.

Аналогічним чином у спільній заяві на санкції відреагували і телеканали “112”, “ZIK” та “NewsOne”, заявивши, що розцінюють це рішення влади не інакше, як “політичну розправу над неугодними ЗМІ”.

“Ми вважаємо, що влада, у якої немає ні найменшого приводу говорити про успіхи, залишає в ефірі тільки зручні канали, які будуть брехати народу України про “небачені раніше успіхи”, – йдеться у зверненні.

 

Нагадаємо, що ідея запровадження санкцій щодо каналів, які пов’язують із Віктором Медведчуком, лунала ще за часів президентства Петра Порошенка.

Минулого року він розповів, що зробити це було неможливо, оскільки закон не дозволяє накладати санкції на українських громадян або українські компанії.

У законі “Про санкції”, на який зараз посилається РНБО та Офіс Президента, дійсно вказаний вичерпний перелік тих, щодо кого Україна може запроваджувати санкції:

  • іноземна держава
  • іноземна юридична особа
  • юридична особа, яка перебуває під контролем іноземної юридичної особи чи фізособи-нерезидента
  • іноземці
  • особи без громадянства
  • суб’єкти, що здійснюють терористичну діяльність

Тобто і Тарас Козак, і його компанії мають підпадати під одну із цих категорій.

 

Раніше Володимир Зеленський натякав на можливість запровадження санкцій щодо телеканалів з орбіти впливу Віктора Медведчука. Це було реакцією на ідею телемосту між Україною і Росією, який зрештою так і не відбувся.

СБУ тоді напряму говорила про введення санкцій щодо NewsOne і “112-Україна” – “для недопущення реалізації країною-агресором антиукраїнської інформаційної кампанії”.

Трохи згодом Зеленський в одному з інтерв’ю різко розкритикував Віктора Медведчука та його партію і анонсував “гучну історію, яка дуже погано закінчиться”.

Президент тоді ж заявив про наявність доказів щодо фінансування партії ОПЗЖ та пов’язаних із Медведчуком телеканалів з-за кордону.