14

ККС пояснив, чому він позбавлений права погіршити вирок засудженому.

Верховний Суд по справі № 199/2607/16-к нагадав про дію принципу reformatio in pejus.

Суд зазначив, що у кримінальному процесі діє принцип заборони повороту до гіршого (reformatio in pejus).

Нормативно він закріплений, зокрема, у ст. 416 КПК України

Відповідно до вказаної статті при новому розгляді в суді першої інстанції допускається застосування закону про більш тяжке кримінальне правопорушення та посилення покарання тільки за умови, якщо вирок було скасовано за апеляційною скаргою прокурора або потерпілого чи його представника у зв’язку з необхідністю застосування закону про більш тяжке кримінальне правопорушення або посилення покарання.

У зазначеній справі колегія суддів вважала, що доводи потерпілого щодо перекваліфікації дій засудженого з ч. 1 ст. 115 КК України на п. 4 ч. 2 ст. 115 КК України, тобто на більш тяжкі, з урахуванням норм кримінального процесуального закону є неспроможними, оскільки відповідно до вимог ст. 337 КПК України суд провів судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення і був позбавлений права погіршити становище засудженого.

Крім того, призначаючи засудженому покарання суд врахував позицію ЄСПЛ та правовий висновок, викладений у постанові об’єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 23 вересня 2019 року у справі № 728/2724/16-к (провадження № 51-7543 кмо 18), відповідно до якого, перевіривши обґрунтованість відповідних доводів апеляційних скарг прокурора чи потерпілого, апеляційний суд, крім випадку, якщо знайде їх безпідставними, при скасуванні оскарженого судового рішення з підстав істотних порушень вимог кримінального процесуального закону при призначенні нового розгляду в суді першої інстанції, повинен указати на неправильність чи передчасність висновків суду в судовому рішенні, яке скасовується, про застосування чи незастосування того чи іншого закону про кримінальну відповідальність чи призначення того чи іншого покарання, як на додаткову підставу для скасування судового рішення.

 В іншій кримінальній справі (№ 643/9759/15-к) ККС зазначив, що принцип reformatio in pejus поширюється на будь-який етап перегляду судових рішень у кримінальному провадженні. 

Раніше ККС пояснив, в якому випадку висновки вищих судових інстанцій можна не застосовувати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.