12

Про наслідки скасування ухвали слідчого судді, якою призначена податкова перевірка, нагадали в КАС ВС.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 520/11034/18 висловив правову позицію з приводу наслідків скасування ухвали слідчого судді, на підставі якої контролюючим органом було проведено перевірку та винесено відповідні акти індивідуальної дії.

Ще раніше у постановах від 15 січня 2020 року (справа № 820/609/18), від 27 листопада 2018 року (справа № 805/2601/16-а), від 21 березня 2019 року (справа № 809/531/18), від 4 грудня 2019 року (справа № 816/1938/18) Верховний Суд вказав, що положення пункту 78.1.11 статті 78 ПК України визначають однією з правових підстав для призначення позапланової перевірки платника податків отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки.

При цьому скасування судового рішення (у даному випадку – ухвали слідчого судді) свідчить про те, що такий судовий акт втрачає законну силу з моменту його прийняття (постановлення). Відтак акти індивідуальної дії (адміністративні акти), прийняті на підставі скасованого судового рішення, не можуть мати будь-якої юридичної сили з дня їх винесення, адже настання обумовлених вище наслідків зумовлене насамперед тим, що порушення, внаслідок яких судове рішення було визнане незаконними, мали місце вже на час прийняття такого акта. Отже, скасування ухвали про призначення перевірки як єдиної підстави до прийняття наказу про проведення перевірки, має наслідком скасування усіх індивідуальних адміністративних актів, прийнятих податковим органом на виконання ухвали слідчого судді.

Згідно з правовим висновком Верховного Суду України, висловленим в постанові від 27 січня 2015 року (справа № 21-425а14), нормами Податкового кодексу України, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок проведення перевірок, у тому числі й документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути підставою для висновку про законність такої перевірки. Невиконання, в свою чергу, процедурних вимог Податкового кодексу України щодо призначення та (або) проведення контрольних заходів призводить до визнання перевірок (незалежно від їх виду) незаконними та відсутності правових наслідків таких.

Крім того, у постановах від 5 лютого 2019 року (справа № 821/1157/16), від 4 лютого 2019 року (справа № 807/242/14), від 13 лютого 208 року (справа № 808/3439/16) Верховний Суд також вказував, що скасування наказу про проведення перевірки судовим рішенням, яке набрало законної сили, свідчить, що проведена перевірка на підставі такого наказу відсутня як юридичний факт, а тому прийняті за наслідками здійснення цієї перевірки податкові повідомлення-рішень підлягають безумовному скасуванню.

 Обставини справи

У грудні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, правонаступником якого є Головне управління ДПС у Харківській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення.

В обґрунтування вимог адміністративного позову позивач вказав, що оскаржене податкове повідомлення-рішення винесене за наслідками перевірки, проведеної на підставі ухвали слідчого судді, яка була скасована, а рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2018 року (справа № 2040/6111/18) визнано протиправним та скасовано наказ, на підставі якого проведено перевірку та винесене спірне податкове повідомлення-рішення.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22 травня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 5 серпня 2019 року апеляційну скаргу ТОВ задоволено. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 травня 2019 року скасовано і прийнято нове судове рішення, яким адміністративний позов задоволено.

Вирішуючи спір, суди встановили, що ухвалою слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова від 8 вересня 2017 року у справі № 751/3558/17 клопотання слідчого задоволено. Надано дозвіл на проведення документальної позапланової перевірки платника податків – ТОВ з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ТОВ податку на додану вартість та податку на прибуток.

Ухвалою Чернігівського апеляційного суду від 19 жовтня 2018 року апеляційну скаргу директора ТОВ задоволено частково. Ухвалу слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова від 8 вересня 2017 року скасовано.

Харківський окружний адміністративний суд рішенням від 30 жовтня 2018 року у справі № 2040/6111/18 позовні вимоги ТОВ задовольнив частково. Визнав протиправним та скасував наказ Головного Управління ДФС у Харківській області від 22 червня 2018 року № 4527. В іншій частині позовних вимог адміністративний позов залишив без задоволення.

Другий апеляційний адміністративний суд постановою від 26 березня 2019 року рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2018 року скасував у частині відмови в задоволенні позову. В цій частині прийняв нове рішення, яким позов задовольнив. Визнав протиправними дії ГУ ДФС по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ з питань дотримання вимог податкового законодавства

В іншій частині рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове про задоволення позову, апеляційний суд вказав, що спірне податкове повідомлення-рішення було прийняте за результатами перевірки, яка була проведена на підставі скасованого в судовому порядку наказу, а дії контролюючого органу по її проведенню були визнані неправомірними. Вказане призводить до відсутності правових наслідків такої перевірки і є підставою для скасування акта індивідуальної дії, прийнятого на її підставі.

Апеляційний суд скасував штраф водію, оскільки відеозапис з приладу TruCam виявився недопустимим доказом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.