11

Чи вважається викрадення чужого майна з шафи роздягальні проникненням у сховище.

Викрадення чужого майна з шафи у жіночій роздягальні спортивного центру вважається вчиненим з проникненням у сховище. До такого висновку дійшов Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду, розглянувши справу № 404/4869/17.

Обставини справи

Жінка у жіночій роздягальні спортивного центру за допомогою фізичної сили відкрила дверцята шафи, звідки таємно з проникненням у сховище викрала з сумки гаманець із грошима та особистими речами, чим заподіяла матеріальну шкоду потерпілій на суму 300 грн. Вказані дії кваліфіковано органом досудового розслідування за ч. 3 ст. 185 КК (крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому).

Суд першої інстанції засудив обвинувачену за ч. 3 ст. 185 КК у вигляді позбавлення волі на строк 3 роки. На підставі ст. 75 КК України  звільнено від відбування покарання з випробуванням зі встановленням іспитового строку тривалістю 3 роки та покладено на неї обов`язки, передбачені ст. 76 КК України. За ухвалою апеляційного суду вирок суду першої інстанції залишено без зміни, а її апеляційну скаргу – без задоволення.

Позиція ККС: залишено без змін вирок місцевого суду та ухвалу апеляційного суду.

На думку Суду, проникнення передбачає, що особа потрапила у житло, інше приміщення чи сховище незаконно, тобто за відсутності права перебувати в місці, де знаходиться майно (всупереч волі законного володільця, шляхом обману, за відсутності визначених законом підстав чи на порушення встановленого законом порядку). Незаконність проникнення стосується самого факту потрапляння до житла, іншого приміщення чи сховища або перебування в ньому під час вчинення крадіжки. Спосіб проникнення (застосування фізичних чи інтелектуальних зусиль) принципового значення для встановлення кваліфікуючої ознаки «проникнення» не має. Під сховищем слід розуміти певні місця чи ділянки території, відведені для постійного чи тимчасового зберігання матеріальних цінностей, які обладнані огорожею чи технічними засобами або забезпечені іншої охороною: пересувні автолавки, рефрижератори, контейнери, сейфи та інші сховища. Факт входження, потрапляння у сховище чи поява у ньому іншим способом у поєднанні з іншими зовнішніми поведінковими проявами дають можливість визначити об’єктивну сторону суспільно небезпечного діяння. Із хронології та послідовності цих дій можна з’ясувати, зокрема, чи існували і які саме обмеження в доступі до майна. Шафи у жіночій роздягальні спортивного центру за своїм призначенням слугують збереженню особистих речей відвідувачів та унеможливлюють доступ сторонніх осіб до їх вмісту. Дверцята шаф обладнані замками, ключі від яких видавалися кожному відвідувачу особисто. Тому ці шафи є сховищем.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.