6

 

Рішення ВС у справі №447/455/17 https://cutt.ly/YjrHcJf

 

Обставини справи №447/455/17 про припинення права користування будинком та зобов’язання його звільнити полягали в наступному.

Під час шлюбу позивачка за власні кошти придбала будинок, де зареєстрована та проживає з сином. Там же мешкає і колишній чоловік.

На думку позивачки, після розірвання шлюбу припинилася обставина, яка була підставою для набуття відповідачем права користування житлом.

ВП ВС зауважила, що припинення сімейних відносин з власником житла не позбавляє членів сім’ї права користування приміщенням (ст.156 ЖК).

Правовідносини, пов’язані з сервітутом, врегульовані ст.ст.401-406 ЦК. Сервітут припиняється у разі припинення обставини, яка була підставою для його встановлення (ст.406 ЦК).

При розгляді спору про припинення права користування житлом колишнього члена сім’ї суди мають врахувати:

  • як формальні підстави (ст.406 ЦК), так і те, що сам факт припинення сімейних відносин з власником НЕ позбавляє права користування приміщенням;
  • баланс інтересів обох сторін.

ВП ВС дійшла висновку, що у справі припинення права користування є пропорційним переслідуваній легітимній меті в світлі ст.8 Конвенції, оскільки:

  • між сторонами склалися неприязні стосунки;
  • відповідач має постійне зареєстроване місце проживання;
  • у будинку лише 2 кімнати, в одній з яких проживає 13-річний син;
  • позивачка з дитиною змушена проживати у батьків, оскільки іншого житла не має.

При цьому вона повинна забезпечити належні житлові умови для сина.

 

Отже, інтереси позивачки як користувача і власника житла перевищують інтереси колишнього члена сім’ї, у якого припинилися правові підстави користування чужим майном та який забезпечений іншим житлом.

 

ZakonOnline