9

Об’єднання планує боротися проти дискримінаційних політик керівництва та хоче домогтися впливу працівників на рішення, які їх стосуються.

На теренах України профспілки у першу чергу асоціюються із постачальниками цукерок для дітей та організаторами святкових концертів (за небагатьма винятками). У свою чергу, у багатьох країнах вони залишаються силою, яка і надалі може сильно налякати роботодавців (за небагатьма винятками). Профспілки – це об’єднання, які змінили правила гри на ринку праці.

Об’єднання працівників змогли домогтися певного балансування інтересів власників підприємств та їхніх робітників. Саме завдяки профспілкам з’явилися 8-годинний робочий день, оплачувана відпустка, мінімальна зарплата та багато інших речей, які нам здаються буденними. Тому коли певні права для працівників здобуває профспілка у великій корпорації, це може стати сигналом до змін у цілій галузі або навіть країні. І саме тому другою за резонансом подією 4 січня у США (після нового телефонного скандалу Дональда Трампа) стало формування профспілки у Alphabet – материнській компанії Google.

У колонці для The New York Times новообрані голова профспілки та її заступник повідомили, що створення об’єднання стало наслідком безвідповідальної політики компанії щодо своїх працівників. Вони пишуть, що начальство занадто довго ігнорувало пов’язані із роботою інтереси тисяч працівників у Google – так само й працівників інших дочірніх компаній Alphabet. Також вони звинувачують керівництво у співпраці з репресивними урядами по всьому світу, розробці штучного інтелекту, який використовувало Міністерство оборони у бойових дронах, та заробітку на рекламі груп, які пропагують ненависть.

«Ми – працівники, як створили Alphabet. Ми пишемо код, прибираємо кабінети, готуємо їжу, керуємо автобусами, тестуємо безпілотні машини і робимо все для того, щоб цей Левіафан жив. Ми прийшли до Alphabet, бо хотіли створити технології, які зроблять світ кращим. Але знову і знову керівництво ставило прибуток вище за наші інтереси. Ми об’єднуємося.., щоб сформувати єдиний голосів працівників. Ми хочемо, щоб Alphabet став компанією, де працівники мають вагоме слово під час ухвалення рішень, які впливають на нас та спільноти, у яких ми живемо».

Далі інженери зазначають, що віра у те, що IT-компанії більш інноваційні і без профспілок, є хибною. Адже такі проблеми, як дискримінація та домагання, не зникли навіть після масштабного демонстративного залишення місця роботи 20 тисячами працівників Google у 2018 та завірень, що все буде вирішено. Одним із найяскравіших проявів дискримінації, який існує донині, є різні форми працевлаштування, а точніше те, як їх використовують.

Так, автори пишуть, що близько половини співробітників Alphabet мають статус тимчасових робітників, підрядників чи працюють за договорами. Таким працівникам менше платять, вони також мають менший соцпакет та їх значно легше звільнити при тому, що вони виконують ту саму роботу, що і звичайні штатні співробітники. Крім того, більша частина таких «позаштатних» працівників є темношкірими, що також наводить на думки про дискримінаційну природу такої системи.

«Коли Google виходив на біржу у 2004 році, [засновники] зазначали, що хочуть бути компанією, яка “робить добро для світу навіть попри потребу відмовитися від певних короткострокових здобутків”. Гаслом компанії була фраза “Не будь злом”. [Профспілка] буде жити цим гаслом», – завершують свою колонку члени профспілки.

Forbes додає цій події ще більше підґрунтя, про яке не згадують інженери Google. Так, місяць тому Національна комісія з питань трудових відносин (NRLB) подала скаргу на компанію через звільнення двох працівників за супротив певним політикам керівництва. Звільнені працівники намагалися організувати людей виступити проти залучення спеціалістів з компаній, які займаються протидією створенню профспілок та блокуванням роботи вже створених.

У такому контексті дуже цікавою виглядає реакція на створення профспілки Директорки відділу операцій з персоналом Google, яка зазначила: «Наші працівники захищають свої трудові права, які ми підтримуємо. Але ми продовжимо робити те, що робимо завжди – напряму комунікувати із кожним працівником».

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що майже 40 штатів подали позов проти Google за порушення антимонопольного законодавства.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.