Припинення діяльності фізичної особи – підприємця

Ліквідація і припинення діяльності ФОП: яка різниця

Згідно діючого законодавства України термін «ліквідація» по відношенню до ФОП не застосовується. Його застосовують у побутовому спілкуванні за аналогією з ліквідацією юридичної особи, для якої ліквідація є одним зі шляхів припинення.

Щодо фізичної особи-підприємця законодавчо передбачений термін «припинення».

Припинення діяльності ФОП (припинення ФОП) — це правовий процес (процедура), в результаті якого фізична особа втрачає можливість на законних підставах здійснювати підприємницьку діяльність.

Тож, за змістом, поняття «ліквідація ФОП» та «припинення ФОП» є тотожними, їх відмінність полягає лише в законодавчому застосуванні.

Причини припинення ФОП

Причини припинення ФОП можуть бути різними. Умовно їх можна поділити на добровільні (припиняється за власним рішенням) та примусові.

У добровільному порядку

 • через виникнення необхідності виїхати з країни (надовго або назавжди);
 • через неспроможність комерційної діяльності (відсутність вигоди або перспектив розвитку);
 • або ж, навпаки, через необхідність розвитку та розширення бізнесу, яка вимагає ведення комерційної діяльності в іншій організаційно-правовій формі (наприклад, ТОВ або ПП), тощо.

Примусове припинення ФОП

 • визнання банкрутом (за рішенням суду);
 • смерть фізичної особи;
 • визнання фізичної особи безвісно відсутньою або померлою (за рішенням суду);
 • обмеження цивільної дієздатності фізичної особи або визнання її недієздатною (за рішенням суду).

Процедура ліквідації ФОП

Дуже часто наші клієнти, фізичні особи-підприємці, які звертаються до нас за послугою ліквідації, думають, що цей процес закінчується, коли держреєстратор фіксує в реєстрі факт припинення діяльності ФОП. Насправді, згідно діючого законодавства, з цього моменту ФОП лише позбавляється статусу підприємця, але вся процедура припинення ФОП вважається закінченою тільки після зняття його з обліку в органах ДФС.

Процедуру припинення ФОП можна умовно поділити на такі етапи:

 1. Подання державному реєстратору заяви про припинення, встановленої законодавством форми. Таку заяву можна подати або в паперовому вигляді особисто чи через представника (за довіреністю), або в електронному вигляді (онлайн) через онлайн будинок Юстиції чи iGov. Запис про припинення ФОП вноситься  до державного реєстру протягом 24 годин з моменту подання заяви.

  На даному етапі важливо правильно заповнити всі поля Заяви про припинення ФОП, не допускаються помилки або виправлення, оскільки це може бути причиною відмови у здійсненні реєстраційних дій (у разі не усунення таких невідповідностей). Що стосується припинення ФОП онлайн, то за відгуками користувачів, ці сервіси не завжди працюють коректно: бувають збої в роботі, строки реєстрації іноді затримуються або взагалі не відбувається реєстрація.

 2. Закриття банківських рахунків. Для цього потрібно звернутися до банку з заявою про закриття рахунків у зв’язку з припиненням ФЛП.

  Конкретні строки, в які ФОП  має закрити банківський рахунок законом не передбачені. Але закономірно зробити це одразу ж після того, як в Єдиному державному реєстрі з’явиться запис про припинення ФОП.

 3. Зняття з обліку у податковій. Це можливо тільки після подання ліквідаційної звітності, отримання акту звірки з ПФУ та проведення перевірки. Якщо за результатами такої перевірки у ФОП немає заборгованостей по сплаті платежів до бюджету, штрафних санкцій, то підприємцю встановлюється обліковий стан «припинено».Після підписання обхідного листа у різних відділах ДФС, в держреєстрі з’являється запис про зняття з обліку в якості платника ЄСВ.

  Проходження цього етапу потребує  найбільше часу та сил від ФОП в силу недостатньої обізнаності підприємця у свої правах та обов’язках, в правах співробітників ДФС, недосконалого знання законодавства та процедурних питань. Якщо в ході перевірки спеціалістами ДФС будуть виявлені порушення або невідповідності –  можливе ініціювання більш детального розслідування. У разі підтвердження факту приховування доходів або несплати обов’язкових платежів, підприємцю загрожує накладання штрафних санкцій.

 4. У разі використання підприємцем ЕЦП – блокування ЕЦП. Порядок блокування ключів залежить від акредитованого центру, який їх видавав.

Тимчасове припинення діяльності ФОП. Оптимізація оподаткування

У будь-якого підприємця може виникнути ситуація, яка унеможливлює здійснення комерційної діяльності протягом певного часу. Це може бути пов’язано з хворобою, тимчасовою недоцільністю тощо.

Одразу хочемо зазначити, що такого поняття, як «тимчасове припинення» або «призупинення ФОП» законодавством не передбачено. В даному випадку мова йде саме про «тимчасове нездійснення підприємницької діяльності».

Таким чином, перед ФОП постає питання: або закритися, або залишити статус підприємця та мінімізувати свої витрати на його утримання. Для прийняття остаточного рішення потрібно зважити всі «За» та «Проти», за необхідністю – звернутися за податковою консультацією, щоб максимально врахувати всі тонкощі саме Вашого бізнесу та отримати вичерпні відповіді на питання, що можуть виникнути.

Джерело

Author: moepravoinform

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *