Альтернативна ліквідація юридичної особи

Поняття альтернативної ліквідації (експрес – ліквідації)

Процедура ліквідації підприємства – справа досить трудомістка й витратна з точки зору часу. Однак нерідко виникає необхідність “позбутися” від фірми, яка давно не працює, але створює певні незручності в зв’язку з необхідністю постійно здавати звіти, нехай і порожні, в зв’язку з непідйомною кредиторською заборгованістю, яка вже давно стала безнадійною, в зв’язку з боргами перед бюджетом і найманими працівниками. Причин для ліквідації проблемного (і непроблемного) підприємства може бути дуже багато. І одного разу настає такий момент, коли потрібно скоріше скинути з плечей непотрібний вантаж.

Те, що зареєструвати підприємство значно простіше, ніж його ліквідувати – давно вже перевірений факт. Не можна не відзначити, що законодавство значно спростило і скоротило процедуру ліквідації підприємства, але реалії бізнесу такі, що в певних ситуаціях виникає необхідність позбутися від тієї чи іншої бізнес-одиниці протягом не те, що днів, а годин.

У таких випадках слід вдатися до процедури, так званої, “альтернативної” ліквідації. Суть її зводиться до наступного. Юридично підприємство продовжує існувати, воно числиться в Єдиному державному реєстрі, але відбувається зміна власника (власників) і посадових осіб такого підприємства. Тобто, кажучи про таку організаційно-правову форму організації підприємства, як ТОВ, за допомогою продажу засновником (засновниками) своїх часток третій особі (особам) з наступною державною реєстрацією нової редакції статуту та внесення відповідних змін до Єдиного держреєстру. Після цього вся документація підприємства разом з печаткою передається новим господарям, які проводять зміну директора, після чого можна вважати, що колишні засновники і директор ТОВ можуть зітхнути вільно і не думати про складну, дорогу і довгу ліквідаційну процедуру.

Говорячи про альтернативну ліквідацію, я не випадково акцентую увагу на організаційно-правовій формі підприємства ТОВ, оскільки вона є найбільш зручною для такої процедури. Також більш-менш зручною для альтернативної ліквідації є форма приватного підприємства. Досить проблематично провести альтернативну ліквідацію акціонерного товариства, особливо публічного акціонерного товариства. А у випадку з фізичною особою-підприємцем альтернативна ліквідація не може бути застосована взагалі.

Позитивна сторона альтернативної ліквідації полягає в тому, що, як правило, вартість послуг по її проведенню нижче, ніж у випадку з «звичайною».

Ризики альтернативної ліквідації

На перший погляд, альтернативна ліквідація виглядає просто панацеєю в разі необхідності позбавлення від непотрібного підприємства, але не можна забувати і про певні ризики, пов’язані з цією процедурою.

  1. Слід не залишати без уваги сумлінність виконавця. Не забувайте отримати звіт про надані послуги: зареєстровану держреєстратором нову редакцію статуту, виписку з Єдиного державного реєстру, в якій вказані дані нового директора. Звертаємо Вашу увагу на те, що недостатньо побачити нову редакцію статуту з підписами нових учасників, а також підписати у нотаріуса договір купівлі-продажу частки в ТОВ. Зміни вступають в силу тільки після внесення відповідних змін до ЄДР. До слова, Ви і самі можете проконтролювати сумлінність виконавця, скориставшись сервісом пошуку в ЄДР на сайті: https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch
  2. Крім того, настійно раджу оформляти передачу документів і печатки новим учасниками і директору підприємства актом прийому-передачі. Передачу печатки краще оформити спеціальним актом, приклавши до нього лист з її відбитком. Мета всієї цієї бюрократії – убезпечити себе від недобросовісних виконавців, які можуть виявитися шахраями, які використовують отримані у Вас же документи і печатку для незаконної діяльності.

У будь-якому випадку, оцінюючи і вибираючи найбільш оптимальний шлях ліквідації свого підприємства, не забудьте проконсультуватися з юристом.

Джерело

Author: moepravoinform

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *